Prof. Dr. Lütfullah KUDDUSİ Hocamızın Yeni Kitabı

Prof. Dr. Lütfullah KUDDUSİ Hocamızın, "ISI TAŞINIMI, KURAMSAL YAKLAŞIM" kitabı, Nobel Akademik Yayıncılık tarafından basılmıştır. Öncelikle Hocamızı tebrik eder, uzun yılların birikimi ile hazırlanmış bu eserin, konuya ilgi ve gereksinim duyacak olan yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile endüstride çalışan mühendislere yararlı olmasını dileriz.

Kitap Linki: https://www.idefix.com/kitap/%C4%B1si-tasinimi-kuramsal-yaklasim/egitim-basvuru/egitim/urunno=0001990224001

Bu kitap, İTÜ Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Makina Mühendisliği programında uzun yıllar verdiğim “Isı Taşınımı” dersinin notlarından oluşmuştur. Özellikle yabancı dilde yazılmış kitaplardan farklı olarak bu kitap yeni konular içermektedir. Kitap en temel kuramlardan başlayıp son bölümlerde bu kuramları kullanarak ısı taşınımı problemlerini çözmeye yönelik tasarlanmıştır. Isı taşınımı problemlerinin çözüme kavuşturulması kısmen ağır matematik gerektirdiği için kitabın bir bütünlük teşkil etmesi bakımından bazı matematik konuları özet hâlinde bir bölümde verilmiştir.

Kitabın okunmasının ön şartı; matematik, termodinamik, ısı geçişi ve akışkanlar mekaniği bilgisine sahip olmaktır. Bu gerçekten yola çıkarak kitap doğrudan yüksek lisans ve doktora öğrencilerine hitaben kaleme alınmıştır. Lisans öğrencileri de bilgilerini artırmak için kitabın bazı bölümlerini rahatlıkla okuyabilirler. Ayrıca kitap; sanayide çalışanların, özel olarak beyaz eşya ve ısı taşınımı gerçekleşen sektörlerdeki mühendislerin yaralanabileceği bir kitaptır.

Bir ulusu ulus yapan en önemli ögelerin başında “dil” gelir. Dil, canlı bir varlıktır. Dilde yeni sözcüklerin türetilmesi ve yaygınlaştırılması dile can kazandırır. Bu bağlamda, Türkçe olarak yazılmış bu kitabın, Türkçe teknik sözcüklerinin yaygınlaştırılmasına sebep olacağından Türkçe yazınına bir katkı niteliği taşımaktadır.

Hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir.

ATATÜRK’e

Şükran ve minnetle…

Prof. Dr. Lütfullah Kuddusi

İstanbul Teknik Üniversitesi

Makina Fakültesi